Szkolny Klub Wolontariatu
CERTYFIKAT "SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU"
W tym roku szkolnym nasz SKW wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Szkolny Klub Wolontariatu. Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Od października do marca musieliśmy wykonać osiem zadań z jedenastu zaproponowanych przez organizatorów konkursu. Wykonaliśmy następujące zadania:
1. Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. ?Co to jest wolontariat??
2. Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły ? zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu.
3. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. ?Pomocna dłoń?.
4. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel.
5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: ?Pomaganie jest fajne!?.
6. Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole ,np. ?Poczytaj mi kolego?.
7. Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: ?Czy warto pomagać?? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować i komu pomagać?
8. Udział opiekuna w kursie ?Opiekun szkolnego klubu wolontariatu?.
Po wykonaniu każdego zadania należało przesłać odpowiednie dokumenty potwierdzające wykonanie zdania oraz sprawozdanie. Za każde zadanie można było zdobyć 10 punktów. Wykonane przez nas zadania zostały ocenione na maksymalną ilość punktów.
Dzięki wsparciu wszystkich nauczycieli i wspaniałej postawie oraz zaangażowaniu naszych uczniów-wolontariuszy, zrealizowaliśmy wszystkie wytyczone zadania i zdobyliśmy ten certyfikat dla naszej szkoły.
Opiekun SKW Magdalena Kazek
Podsumowanie działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu
22 III 2017 odbyło się podsumowanie działalności Szkolnego Klub Wolontariatu. Zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu plastycznego ?Pomocna dłoń? oraz konkursu twórczości dziecięcej ? Pomaganie jest fajne?. Kolejnym punktem było przedstawienie
pt. ?Warto pomagać? przygotowane przez uczniów kółka teatralnego. Uczniowie wcielili się w rolę zwierząt i to za ich pomocą chcieli pokazać jak ważne jest pomaganie innym nie tylko w momentach krytycznych, ale w codziennych życiowych sprawach i kłopotach. Na zakończenie odbył się mini koncert naszego specjalnego gościa Laury Kocik uczennicy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, która za pomocą słów piosenek chciała zwróciła naszą uwagę na ludzi wokół nas, którzy potrzebują naszej bezinteresownej pomocy.
Szkolny konkurs plastyczny "Pomocna dłoń"
W ramach udziału w konkursie ?Szkolny Klub Wolontariatu?, zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt. ?Pomocna dłoń?. Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów otwartości i wrażliwości na potrzeby osób słabszych i potrzebujących pomocy. Uczniowie swoje prace wykonali techniką dowolną. Oceniając prace plastyczne jury wzięło pod uwagę oryginalność oraz walory artystyczne prac.
Jury w składzie: mgr Paulina Bogula-Motyka, mgr Anna Augustyńska-Osak, mgr Magdalena Kazek przyznało następujące miejsca:
w kategorii klasy IV-VI:
I miejsce Martyna Płaczek
II miejsce Mariola Jeż, Adrian Jeż
III miejce Martyna Kot
Wyróżnienie Jakub Pinas
w kategorii klasy I-III:
I miejsce Robert Kawa
II miejsce Mikołaj Jeż
III miejsce Amelia Pinas
<GALERIA>
Szkolny konkurs twórczości dziecięcej "Pomaganie jest fajne !"
Miło nam poinformować, że szkolny konkurs na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: ?Pomaganie jest fajne? został rozstrzygnięty! Do celów konkursu należało: rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów, umiejętności tworzenia tekstów literackich oraz zachęcanie do promowania swoich talentów, kształtowanie u dzieci postawy zaangażowania na rzecz niesienia pomocy potrzebującym, promocja wolontariatu w szkole i środowisku lokalnym, a także rozwijanie u uczniów wrażliwości i otwartości wobec drugiego człowieka.
Jury w składzie: mgr Agata Leżoń, mgr Kinga Kmieć-Opałka, mgr Magdalena Kazek przyznało następujące nagrody:
I miejsce: Damian Kawa
II miejsce ex aequo: Mariola Jeż, Adrian Jeż
III miejsce: Mikołaj Jeż
Wyróżnienie: Agata Pabian oraz Martyna Płaczek
Wkręć się w pomaganie
Trwa akcja zbierania nakrętek. Michał choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopcu może pomóc każdy. Wystarczy nie wyrzucać plastikowych nakrętek do kosza na śmieci, a zbierać je i przynosić do szkoły. Mogą to być nakrętki od butelek, ale też wieczka od kawy, płynów do prania czy pudełeczka po kremach. Zebrane nakrętki zostaną przeznaczone na codzienną rehabilitację i leczenie Michałka.
POMAGAJMY !
Zajęcia na temat wolontariatu
We wtorek, 14 lutego uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością tematyki w zakresie ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych, mogli podzielić się z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami w tej dziedzinie. Pogadankę uzupełniły zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez szkolnego pedagoga panią Renatę Sojka, która zwróciła uwagę również na rolę wolontariatu i chęć pomagania.
Wolontariusze pomagają w bibliotece
Wolontariusze w naszej szkole chętnie angażują się w różne akcje pomocy, w tym pomoc w bibliotece. Podczas przerw dyżurują uczennice z klasy IV, pomagając czytelnikom w wyborach czytelniczych, pomagają w utrzymaniu porządku w bibliotece. W ramach akcji samopomocy naszym wolontariuszkom w układaniu, sortowaniu i porządkowaniu książek pomogli koledzy z klasy, którzy okazali się wspaniałymi pomocnikami.
Spotkanie opłatkowe dla seniorów
W sobotę 28 stycznia br. na spotkaniu opłatkowym dla seniorów w Lipinach odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy sołtysa wsi Lipiny Tadeusza Krawczyka, rady sołeckiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny.
Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Stanisław Początek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinach Agata Leżoń, przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny (MOPSiWR) w Dąbrowie Tarnowskiej Ewa Borek i Ewa Mróz oraz Radna Powiatu Dąbrowskiego Anna Witowska.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w naszej szkole
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w zbiórce funduszy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie chętnie wrzucali pieniążki do magicznej puszki w zamian otrzymywali serduszko wdzięczności.
Hasło XXV Finału WOŚP brzmi: Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za datki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ozdoba Choinkowa 2016
Miło nam poinformować, że został rozstrzygnięty bożonarodzeniowy konkurs plastyczny "Ozdoba choinkowa", którego organizatorem jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej.
Wynik konkursu:
I miejsce: Nela Seweryn z klasy IV
II miejsce: Koło Plastyczne kl. I-III oraz Oddział Przedszkolny
III miejsce: Damian Kawa
Niesienie pomocy materialnej i duchowej mieszkańcom z Czarnego Lądu, to nadrzędny cel przedsięwzięcia. Od dnia 12 grudnia wszystkie prace konkursowe trafią jak co roku na bożonarodzeniowy kiermasz.
Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony kolejny raz na misje dla kolegów Pigmejów z wioski Bagandu w RPA.
Akcja ?Zostań Aniołem Stróżem dziecka z oddziału onkologicznego ? Wylosuj Anioła?
Kartki, kleje i nożyczki poszły w ruch! Klasa VI wspólnie z wychowawcą w dołączyła do ogólnopolskiej akcji ?Zostań Aniołem Stróżem dziecka z oddziału onkologicznego ? Wylosuj Anioła?. Pisanie kartek- wsparcia powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na choroby nowotworowe. Mają one na celu dodanie otuchy ciężko chorym pacjentom. Uczniowie klasy VI samodzielnie wykonali kartki z życzeniami powrotu. Podczas tych zajęć nie tylko wykazali się zdolnościami plastycznymi czy umiejętnością redagowania życzeń, ale przede wszystkim uczyli się empatii. Były to wartościowe zajęcia, które z pewnością pozwoliły uwrażliwić dzieci na chorobę innych osób.